Üniversite

Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurt dışında üniversite okumanın en büyük avantajlarından biri şüphesiz eğitim alınan ülkenin yabancı dilini etkili bir şekilde öğrenmiş olmaktır. Bununla birlikte yurt dışında üniversite eğitimi alan öğrenciler gittikleri ülkedeki diğer dilleri de öğrenme fırsatına sahip olurlar.  Öğrenciler üniversite eğitimi alırken bazı ülkelerde, Türkiye’de olduğu gibi hazırlık programının devamında 4 yıllık bir üniversite eğitimi almak zorunda kalmazlar. Bunun yerine öğrenciler 3 yıllık süre zarfında bir üniversite eğitimi alabilirler. Bu durum birçok öğrenci için yurt dışında üniversite okumak için tercih sebebidir. Öğrenciler daha sonra yurtdışında master (yüksek lisans) eğitimi ya da sertifika programları ile aldıkları üniversite eğitiminin devamında uzmanlaşabilme olanağına sahip olurlar. Bu da diğer öğrencilere oranla 1 yıl daha erken ve daha profesyonel bir şekilde iş hayatına atılmalarını sağlar. Yurt dışındaki üniversitelerin bir kısmında içinde bulunan akademik yılın farklı dönemlerinde eğitime başlamak mümkün olabilmektedir. Böylelikle başvuracak olan öğrencinin zaman kaybı yaşaması engellenmiş olur. Yurtdışı eğitim için üniversiteye gidilecek ülkede dil yeterliliği olmayan öğrenciler aynı zamanda birçok ülkenin sunduğu hazırlık-dil eğitimi programlarına da katılabilirler. Yurtdışı dil okulları veya okulların kendi hazırlık programları (foundation) dil eğitimi durumunu kontrol altına alabilmek için gidilebilecek programlardır.

 

Yurtdışı Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Yurt dışında lisans eğitimi genellikle birçok ülke ve programda 3 ila 4 yıl sürmektedir. Avrupa genelinde eğitimin süresi genellikle 3 yıldır ancak bazı mühendislik bölümleri 4 yıl sürebilmektedir. Bunun yanı sıra mimarlık programları 5 yıl, diş hekimliği ve eczacılık bölümleri 5 yıl, tıp eğitimi ise 6 yıl sürebilmektedir. Uluslararası öğrenci alımı yapan bazı üniversiteler ise dil yeterliliği ve mezuniyet ortalamaları dışında öğrencilerin bazı derslerini lise seviyesinde almış olmasını bekler. Türkiye lise müfredatında sunulmayan bu dersleri de alabilmek için dil eğitimi yanında akademik içerik de sağlayan hazırlık programlarında öğrenciler hazırlık yapabilirler. Bazı öğrenciler ise bu durumda kalmamak için üniversiteyi okumayı düşündükleri ülkede lise eğitimi alarak oradan mezun olmaya çalışmaktadırlar. Bu şekilde sadece o ülkenin öğrencilerine açık olan programlara da başvurma şansını elde ederler. Üniversiteye yönelik lise eğitimi için tercih edilen programlar genellikle İngiltere’de lise programları olmaktadır. Hem daha kısa hem de daha düşük maliyetlerle eğitim alabilen öğrenciler aynı zamanda Yüksek Öğrenim Kurumu(YÖK) denkliğine sahip okullara giderek Türkiye’ye döndüklerinde herhangi bir problem yaşamadan iş hayatına harika bir başlangıç yapabilirler.  Üniversite eğitimi ülkeden ülkeye değişiklik gösterse dahi çoğu zaman Türkiye’de olduğundan daha pahalıya gelmez. Öğrenciler hem bir dilde uzmanlaşma, hem de yurt dışında bir ülkede yaşama ve staj yapma imkanına sahip olmakta ve aynı zamanda bunu Türkiye’deki maliyetlere çok yakın şekilde yapabilmektedirler. Bu yüzden öğrencilerin büyük çoğunluğu yurt dışındaki üniversiteleri eğitim tercihleri arasında en üst sıralarda tutmaktadır. Çünkü yurt dışındaki birçok üniversitenin diploması YÖK denkliğine sahip, sınavsız öğrenci kabul eden eğitim yapısı ile farklı, maliyeti ile Türkiye’deki okullardan farksızdır.

 

Yurtdışı Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Koşulları

Yurt dışında üniversite eğitimi için üniversitelere giriş koşulları ülkeden ülkeye değişmektedir. Ancak genel olarak uygulanan koşullar aşağıdaki gibidir;

  • Yeterli Düzeyde Not Ortalaması (Lise Mezuniyet Ortalaması/GPA)
  • Lisans eğitiminin alınacağı okulun belirlediği dil sınavından yeterli başarıyı göstermek( IELTS/ TOEFL/ DELE/ Test DAF vb.) (okul şartları değişkendir)
  • Lisans eğitiminin alınacağı okulun belirlediği yeterlilik sınavlarında gerekli başarıyı göstermek ( SAT ve ya okula özel sınavlar)
  • Referans Mektupları
  • Niyet Mektubu
  • Adayın CV(Özgeçmişi)’si
  • Adayın daha önceden kazanmış olduğu, başarılar, projeler, ödüller ve yarışma sonuçları
  • Banka referans mektubu

Yurtdışında Üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler bu eğitim programı için yeterli dil seviyesi, not ortalamaları veya yeterlilik sınavlarından istenilen notu alamadıkları takdirde Foundation Hazırlık Programları ile dünya çapında bulunan yüzlerce prestijli üniversiteye kayıt olma hakkı kazanabilmektedir. 

 

Neden Yurtdışında Üniversite Eğitimi Almalısınız?

Yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrencilerin geliştirdikleri ve gelecek kariyer yaşamlarına kendilerini hazırlamalarında pay sahibi olan çok önemli noktalar vardır. Bunlardan ilki hangi ülkeye giderse gitsin öğrencilerin eğitim aldığı dilin yabancı bir dil oluşu bu öğrencinin başka bir dili de mesleki anlamda en ileri seviyeye kadar getirmesi, dünya vatandaşı olarak her yerde çalışma fırsatı edinmesi veya ülkemize geri döndüğü takdirde öne çıkmasını sağlamaktadır. Öğrenci yeni bir sistemde interaktif bir eğitim alarak kendini daha iyi ifade etme imkanı bulmakta ve başka kültürlerle iletişim halinde olan öğrenciler onlarca farklı deneyimi aynı çatı altında toplayıp kendi yetenekleri ile harmanlayabilmektedir. Üniversite okumak için başvurulacak ülkede başarılı bir lise eğitimi alan ve mezun olan öğrencilerin üniversite eğitimine geçişte bazı eğitim bursları için de başvuru yapmaları mümkün olabilmektedir.

Beklentilerinize ve bütçenize en uygun yurt dışı üniversite eğitimi  seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak için hemen formu doldurun, geleceğinizi birlikte inşa edelim!

Teklif Al