Master/MBA

Yurt dışında yüksek lisans eğitimi son yıllarda ülkemizde yurt dışı eğitim alanında en çok ilgi gören programların arasında yer almaktadır. Yurtdışında master programlarının tercih edilmesinin başlıca faktörleri dünya standartlarında bir yüksek lisans eğitimi almak, dünyanın sayılı şehirlerinde uzun dönem yaşama ve eğitim alma fırsatı, staj ve iş imkanları gibi fırsatlar sunmasıdır.

 

Yüksek Lisansı Yurt Dışında Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Yurt dışında yüksek lisans yapan öğrenciler,  Türkiye’deki rakiplerinin önüne sahip oldukları vizyon, dil yetkinliği ve tecrübeyle geçmektedir. Dünyanın farklı eğitim sistemlerine adapte olan bu öğrenciler interaktif bir şekilde 50 ile 100 ülke arasından seçilen çok kültürlü bir ortamda eğitim görmekte ve bambaşka kültürleri tanımaktadırlar. 

 

Yurtdışı Yüksek Lisans Eğitimi Sistemi ve Süresi

Genellikle sistem olarak Türkiye’ye de benzer olan MA, MSc, MBA ve program özelinde tasarlanan master programları 1 veya 2 yıl sürer. 1 yıllık master programları İngiltere ve İrlanda’da çoğunluktadır, bunun yanı sıra bazı Avrupa işletme okullarında da 1 yıllık master programları mevcuttur.

 

Yurtdışı Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları: 

Öğrenciler için gerek duyulan şartlar ülkeden ülkeye değişmektedir. Genellikle öğrencilerinden 2.5 üstü bir not ortalaması sağlaması beklenirken bazı ülkelerde daha düşük bir puanla değerlendirme yapılabiliyor. IELTS veya TOEFL dil yeterlilik sınavlarında IELTS için 6.0-7.0 arası bir barem tercih edilirken, TOEFL’da genellikle Avrupa’da 75 üstü bir puan gerekiyor. Yurtdışında master eğitimi için bir çok üniversitede MSc ve MA programları iş tecrübesi de gerektirmiyor. 

 

Yüksek Lisans Programları Kabul Şartlarını Karşılamayan Öğrenciler Alternatif Olarak Neler yapabilir?

Dünyanın önde gelen ülkeleri bazı master programları kabul şartı olarak akademik not ortalamalarının yanı sıra iş tecrübesi de talep etmektedir. Yurtdışında master programları kabul şartları ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Bu genel bilgiler dahilindeki lisansüstü eğitim kabul şartlarını karşılayamayan, yurtdışında yüksek lisans eğitimine kabul edilmeyen öğrenciler yurtdışı sertifika ve diploma programlarını tercih edebilir. Son dönemlerde birçok uluslararası öğrenci yurtdışında yüksek lisans eğitimi yerine College adı verilen bu yükseköğrenim kurumlarında verilen tezsiz sertifika programlarını tercih etmektedir. Mesleki ve teknik açıdan eğitim veren College’lar özellikle İngiltere’de genellikle Business College adı verilen özel kurumlarda verilir. Business alanlarının dışında, müzik ve diğer sanat alanlarında da sertifika programı bulmak oldukça kolaydır. 

 
Neden impersage?
 
Danışmanlık sürecinin, öğrencinin tekrar sorunsuz bir şekilde ülkesine dönüş yapana kadar devam ettiğine inanıyoruz. Bu yüzden Londrada yer alan ofisimizle tüm süreçleri en yakından takip edecek ve yurt dışı maceranızda ihtiyaç duyduğunuz her an Impersage ailesi olarak yanınızda olacağız.

Beklentilerinize ve bütçenize en uygun yurt dışı master eğitimi seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak için hemen formu doldurun

Teklif Al