Doktora/PhD

Akademik yetkinlik ve entelektüel birikimin son aşamalarından biri olan Doctor of Philosophy (PhD) yani doktora programınızı yurtdışında yaparak kazanımlarınızı artırabilirsiniz.

Yurtdışında doktora programları, akademik hedefleri olan ve modern/bilgiye dayalı bir iş hayatı isteyen kişilerin tercih ettiği bir programdır. Öğrencinin bağımsız araştırmalarını destekleyen, bilimsel olana önem veren ve geliştirilmesi için destek veren bir eğitim sürecidir.  
Yurtdışında doktora programlarına genelde master veya postgraduate diploma programı sonrası başlanır. Ancak bazı üniversiteler, çok başarılı öğrencileri lisans eğitimi sonrası doktora programlarına kabul etmektedirler.

 

Eğitim Süreci

Yurtdışında yapılan bir doktora programı kişiye çok büyük avantajlar sağlar. Doktorasının yurtdışında yapan kişi; bilimin ve sanatın kalbinin attığı, yeniliklere hızla ulaşılabilen, araştırmalara destek bulunabilen, bilginin değer gördüğü topluluklarla iç içe çalışma imkanı yakalar.  Modern ve bilgiye dayalı bir iş ve akademi dünyasında yaşamaktayız, bu nedenle yurtdışında doktora sadece üniversitelerde akademisyen olmak isteyenler için değil, iş dünyasında, kariyerlerinde daha iyiyi hedefleyenler için de önem arz etmektedir. Yurtdışında doktora yapan pek çok kişi, çok büyük yerel veya uluslararası kurumlarda çalışmak fırsatları bulmaktadır.

 

Süre, Koşullar ve Gereklilikler

Yurtdışında doktora programlarına başvurmanın ilk şartlarından biri lisans veya yüksek lisans diplomasına sahip olmaktır. Doktora eğitimi yapan bir kişi, teorik derslerden çok araştırmaya ağırlık vermektedir. Yurtdışında doktora yapan öğrenciler eğitimlerinin ilk yıllarında sınıf derslerine katılmakta; teori ve araştırma metotları üzerine yoğun bir program izlemektedirler. İlk yıl izlenen yoğun ders programı sonrasında, PhD öğrencileri 2 - 4 yıl arası süren araştırma ve tez yazma aşamasına geçmektedirler. Bu süreç çok zorlu bir süreçtir ve düzenli olarak “PhD Supervisor”ı ile birlikte çalışmayı gerektirir. Bu süreç içerisinde binlerce kaynak, kitap ve tez inceleyen aday yaklaşık 80.000-100.000 kelimelik “özgün” bir tez yazarak doktora eğitimini tamamlamış olur. 

 

Gerekli Belgeler

Lisans ve yüksek lisans transkriptleri
İngilizce yeterlilik belgesi. IELTS’den min 6.5, TOEFL’dan min 230
Akademik referans
Yayınlanmış eser, makale
Yapılacak araştırmanın konusu (Research Proposal)
Bazı üniversiteler kendi açtıkları sınavda yeterlilik isteyebilir.

 

Yurtdışında Doktora Programı için Danışman Bulma

Yurtdışında doktora programları ve giriş koşulları her ülkede, her üniversitede hatta aynı üniversitenin farklı fakültelerinde dahi farklılıklar gösterebilmektedir. Yurtdışında doktora programlarına başvurmak isteyen kişiler, öncellikle gitmek istedikleri ülkede seçmiş oldukları üniversitede danışman hoca (PhD Supervisor) bulmak zorundadırlar.

Yurtdışında doktora başvurusu yapan kişinin lisans ve yüksek lisans not ortalaması önemlidir, ancak not ortalamasından daha önemli olan kriter araştırma teklifidir (Research Proposal). Doktora öğrenci adayı, üniversite seçimi yaparken kesinlikle başvurmak istediği üniversitenin uzmanlık alanı ile kendi  “research proposal”  konusunun uyumlu olmasına dikkat etmelidir.

Yurtdışında doktora programlarına başvurmak isteyenlerin en önem verecekleri konu, şüphesiz doğru danışmanı “PhD Supervisor” bulmaktır.  Pek çok üniversitenin doktora öğrencilerini kabul ederken ilk baktıkları şey, akademik kadrolarında öğrenciye uygun “doktora hocası” olabilecek danışman olup olmadığıdır. Pek çok başarılı doktora başvurusu, sadece uygun “doktora hocası” olmadığı için geri çevrilmektedir. Doktora hocasını bulmak çok zor değildir, ancak çok iyi bir ön araştırma yapılmalıdır. Üniversitelerin ilgili bölümü ve akademisyenleri ile bire bir irtibata geçilmeli ve doktora danışmanı olup olmayacakları sorulmalıdır. Pek çok üniversiteye doktora başvurusu resmi olarak yapılmadan önce “PhD Supervisor”ı mutlaka bulunmalı ve kendisinden “research proposal- araştırma teklifi” için onay alınmalıdır.

 

Doktora Bursu Alternatifleri

Yurtdışında doktora eğitimi için burs olanakları, genelde üniversiteler tarafından sağlanmaktadır. Bu burslar genelde doğrudan mali yardım veya “teaching assistanship” yani asistanlık şeklinde olur. Ancak, dünyanın en iyi 200 üniversitesinden doktora bursu almak için olağanüstü başarılı olmak gerekir. Bu nedenle burs veya asistanlık isteyen doktora öğrenci adayları, mutlaka diğer üniversitelere de başvuru yapmalıdırlar.

 

Mezuniyet Sonrası

Yurtdışında doktora eğitimi sonrası, mezunlar en çok üniversite veya kolejlerde akademisyen olarak görev almaktadırlar. Ancak kamu ve özel sektör, son yıllarda doktora yapmış kişilere büyük önem vermektedir. Uluslararası firmalar, bankalar, sanayi kurumları, IT firmaları doktora eğitimi yapanlara kurumları içinde ayrı bir statü sağlamaktadır. Özellikle IT firmaları, doktora sahibi olanları bünyesine katmaya en istekli kurumlardır. Çünkü alanları gereği, araştırmaya ve son gelişmelere büyük önem vermek zorunda olup, üniversiteler ile çok yakından çalışmak zorundadırlar.

 

impersage Olarak İhtiyaç Duyduğunuz Her An Yanınızdayız!

Bilim dünyasına büyük katkılar sağlayacağınız doktora eğitiminizde, Impersage ailesi olarak her an yanınızdayız. Londra’da yer alan ofisimizle sürecinizi en yakından takip edecek ve yurtdışı maceranızda ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda olacağız. 

Beklentilerinize ve bütçenize en uygun yurt dışı doktora eğitimi seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak için hemen formu doldurun,  eğitim yolculuğunuzda birlikte yürüyelim.

Teklif Al